Pierwszy dzień w przedszkolu to dla rodziców i ich pociech bardzo emocjonujący moment. Wcześniejsze przygotowanie ma wielki wpływ na to, jak maluch odnajdzie się w nowej sytuacji. Pytanie brzmi: jak się do tego przygotować? Przypomnijmy sobie na początku jak rozwija się dziecko w wieku przedszkolnym i jak wygląda jego sfera emocjonalno-społeczna.

Pierwszy dzień w przedszkolu to dla rodziców i ich pociech bardzo emocjonujący moment. Wcześniejsze przygotowanie ma wielki wpływ na to, jak maluch odnajdzie się w nowej sytuacji. Pytanie brzmi: jak się do tego przygotować? Przypomnijmy sobie na początku jak rozwija się dziecko w wieku przedszkolnym i jak wygląda jego sfera emocjonalno-społeczna.


 

ROZWÓJ FIZYCZNY DZIECI


 

Dzieci w wieku 2-3 lat szybko rosną, ich sylwetki stają się szczuplejsze, a proporcje ciała ulegają zmianie w porównaniu do tych z okresu niemowlęcego. Mały człowiek już samodzielnie chodzi, biega i skacze. Cały czas uczy się posługiwać różnymi przedmiotami. Jego ruchy nabierają precyzji. Trzylatki potrafią nieraz same się ubierać, a także poradzić sobie w toalecie. Czteroletnie dzieci czują się już całkiem sprawne, a ich potrzeba aktywności fizycznej zwiększa się. Maluchy stają się bardzo ruchliwe i wszędzie jest ich pełno.


 

ROZWÓJ EMOCJONALNY I SPOŁECZNY DZIECKA


 

Emocje dwu- i trzylatków zmieniają się z minuty na minutę, w gwałtowny sposób. Głośny płacz potrafi przerodzić się w śmiech, a spokój w gniew. Takie zachowanie jest dla malucha czymś zupełnie naturalnym. On dopiero uczy się okazywać uczucia w sposób adekwatny do sytuacji, na razie za dobrze nie panuje nad nimi.

Jeśli rodzice zastanawiają się czy posłać swoją pociechę do przedszkola, niech wezmą pod uwagę fakt, że przebywanie wśród rówieśników pomaga dziecku rozwijać zachowania społeczne. Nauka współpracy, dzielenia się z innymi czy zabawa są niezwykle istotne. Dziecko nie tylko komunikuje się, ale też ćwiczy asertywność i ma możliwość zmierzyć się z sytuacjami konfliktowymi.


 

POBYT POD OPIEKĄ INNYCH OSÓB


 

Zapobiegliwi i odpowiedzialni rodzice powinni powoli przygotować siebie i dziecko do nowego etapu w życiu całej rodziny. Na kilka miesięcy przed pójściem do przedszkola maluch powinien mieć okazję zostawać pod opieką kogoś innego, z rodziny lub spoza rodziny. Taką osobą może być wujek, ciocia, przyjaciółka mamy czy opiekunka. Inną z propozycji jest klub malucha, taki jak ten prowadzony przez nas na Białołęce. Najlepiej zacząć od np. 30 minut nieobecności i stopniowo wydłużać ten czas do paru godzin. Malec na spokojnie przyzwyczai się do rozłąki i przekona się, że w takich sytuacjach rodzic do niego wraca. A w przedszkolu nie będzie niepokoić się, czy rodzice go odbiorą.


 

ODWIEDZINY W PRZEDSZKOLU


 

Podczas organizowanych dni otwartych warto pokazać dziecku przedszkole, aby oswoiło się z miejscem, opiekunami i innymi maluchami. Pomoże to mu w przyszłości w poradzeniu sobie z negatywnymi emocjami, stresem, niepewnością wywołanymi przez zmianę. Nasze prywatne przedszkole językowe na Białołęce w Warszawie oferuje rodzicom i dzieciom takie dni otwarte.


 

RYTUAŁY


 

Przewidywalność i świadomość tego, co się wydarzy daje dzieciom poczucie bezpieczeństwa. Niezwykle pomocne okazują się codzienne rytuały, a także powolny proces przyzwyczajania do zmian. Jeśli maluch będzie w stanie przewidzieć kolejne wydarzenia, łatwiej zrozumie rozstanie z rodzicem. Sposób pożegnania z dzieckiem również ma znaczenie. Krótkie, wyglądające zawsze tak samo pożegnania wydają się najlepszym rozwiązaniem. Można je ćwiczyć już podczas przygotowywania do pójścia do przedszkola, kiedy zostawiamy dziecko pod opieką innych osób. Rodzice powinni zwrócić uwagę na dotrzymywanie obietnic złożonych dziecku, szczególnie tych dotyczących godziny odebrania z przedszkola.

Każdy rodzic powinien przygotować się do rozstania ze swoją pociechą na czas pobytu w przedszkolu. Dziecko wyczuwa nastrój i wychwyca uczucia rodzica, nawet jeśli ten stara się je ukryć. Na negatywne emocje zareaguje więc tak jak na zagrożenie. Warto zadbać o uśmiech i dobry nastrój oraz o to, żeby w chwili przyprowadzenia dziecka do przedszkola odczuwać opanowanie i mieć pewność tego, co się robi. Powinno to sprawić, że dziecko będzie o wiele spokojniejsze w chwili rozstania.

Własne przygotowanie na rozstanie z dzieckiem ma ogromne znaczenie. Spokój, czułość i konsekwencja mogą pomóc, gdy dziecko zbuntuje się i odmówi pójścia do przedszkola. Zanim któregoś dnia pod wpływem próśb i płaczu ulegniemy i zabierzemy nasze maleństwo z przedszkola, spokojnie wytłumaczmy mu, że nie ma powodu do obaw i zapewnijmy, że jest tam bezpieczne.

Można dać też maluchowi jego ulubioną zabawkę, tak aby w przedszkolu miał ze sobą coś swojego, coś, do czego jest przywiązany.

Każdy rodzic znajdzie swój sposób na poradzenie sobie z łagodną adaptacją dziecka w przedszkolu, a to dlatego, że zna charakter i usposobienie dziecka. Opisane powyżej metody mogą pomóc maluchowi stopniowo zaakceptować nowe miejsce, a w efekcie nawet je polubić. A o tym na pewno każdy rodzic marzy – żeby jego maleństwo uwielbiało chodzić do przedszkola i czuło się w nim jak w domu.