Pierwszy dzień w przedszkolu wiąże się często ze stresem dziecka, jak również rodzica. Co zrobić by jak najlepiej przygotować swoją pociechę do pobytu w nowym miejscu? Jak sprawić by czuła się dobrze i komfortowo?

Rozwój fizyczny

Zacznijmy od rozwoju fizycznego dziecka. W wieku 2-3 lat każdy szczęśliwy rodzic może zaobserwować, że jego dziecko szybko rośnie, budowa ciała pociechy ulega zmianie, sylwetka wyszczypla się. Maluszki stają się co raz bardziej ruchliwe, biegają, skaczą, wspinają się na meble, samodzielnie schodzą po schodach. Po nad to zaczynają sobie lepiej radzić z używaniem przedmiotów codziennego użytku np. widelec czy kredki. Sprytne trzylatki często korzystają z toalety, niejednokrotnie potrafią włożyć niektóre części ubrań. Rozwój maluszków trwa dalej, często sami nie zauważamy jak szybko poprawiają się funkcje motorycznego małego człowieka. Czteroletnie dzieci porusza się już bardzo sprawnie, a dalszy rozwój bardzo chętnie szlifują w naszym pięknym ogrodzie przedszkola Różowy Słoń na Białołęce - Tarchomin.

Rozwój społeczny i emocjonalny

Emocje naszych małych pociech są bardzo niestabilne i zmieniają się bardzo szybko. Głośny płacz dzieci w mgnieniu oka zmienia się w śmiech. Zachowanie takie jest naturalne, dlatego, że dzieci nie potrafią jeszcze okazywać uczuć adekwatnych do sytuacji.

Podczas kontaktu z rówieśnikami w przedszkolu dzieci uczą się współpracować, bawić się i komunikować z innymi. Zdobywa także umiejętności takie jak asertywność, radzenie sobie w sytuacjach konfliktowych, czy obrona własnych poglądów. Rodzice często wahają się czy posłać dziecko do przedszkola, ale jak widać niepotrzebnie.

Dni otwarte w Przedszkolu

Gorąco zachęcamy do skorzystania z możliwości zobaczenia przedszkola jeszcze przed zostawieniem dziecka w nowym miejscu. W tym celu organizujemy dni otwarte, na których dzieci mogą zapoznać się z nowym miejscem, opiekunami oraz równieśnikami. Dzięki temu maluchy w mniejszym stopniu odczują stres związany ze zmianą miejsca, w którym spędzać będą dużą cześć dnia. Sami często źle przechodzimy zmiany, więc postarajmy się, aby naszym kochanym dzieciom ograniczyć złe emocje związane z tak dużą zmianą.

Przyzwyczajajmy dziecko do opieki innych osób

Pamiętajmy o tym, aby przyzwyczajać nasze pociechy do tego, że zostają pod opieką innych osób. Jeżeli od razu zostawimy je na dłuższy czas "same", mogą być zaniepokojene i pomyśleć, że już nie wrócimy. Najprościej byłoby na kilka miesięcy przed posłaniem do przedszkola rozpocząć przygotowania do opieki przez inne osoby. Zacznijmy od krótkiej nieobecności- 30 min, godzina i stopniowo wydłużajmy czas rozłąki. Dzięki temu, nasze kochane maluszki będą miały pewność, że rodzic wróci i w efekcie będą spokojniejsze.

 

Wielu dzieciom pomaga również ulubiona zabawka, maskotka, którą mają przy sobie w przedszkolu. Przedmiot, który zna może używać jako pomoc w trudnych sytuacjach. Kiedy jest smutne niech przytuli swojego ulubionego misia i przypomni sobie o swoim bezpiecznym domu.